Przeprowadzono wizję lokalną terenu działek ROD Mieszko dotyczącą bezpieczeństwa użytkowników działek, wskazania najdogodniejszych dróg dojazdowych dla służb ratunkowych oraz sprecyzowania współpracy Zarządu stowarzyszenia z służbami w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Jeden z punktów mówił o przedsięwzięciu wszelkich możliwych kroków mających na celu usunięcie przeszkód i zadrzewienia z pasa dróg dojazdowych (słupki, krzewy, drzewa itp.) i w związku z tym kierujemy pismo do Państwa.
Obowiązkiem posiadacza terenu jest utrzymywanie we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości będącej w jego posiadaniu. Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne (korekcyjne), techniczne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie. Art.4 ust.1 ustawy o ochronie przyrody t.j. Dz.U.Nr.151,poz.1220 z 2009 r. nakłada obowiązek dbałości o przyrodę, nie tylko na organy administracji publicznej lecz także na osoby prawne, inne jednostki organizacyjne i osoby fizyczne. Z przepisów tych wynika obowiązek należytej dbałości o stan drzew i krzewów obciążający posiadaczy nieruchomości, na których takie drzewa i krzewy rosną. W zakres takiego obowiązku wchodzi również właściwa pielęgnacja.
W związku z powyższym Zarząd Stowarzyszenia ROD MIESZKO w Pobiedziskach nakazuje dokonać cięć pielęgnacyjnych oraz technicznych szczególnie w drzewach które wystają poza ploty działek i ogrodzeń zewnętrznych. Wystające konary drzew mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób przechodzących alejkami jak i powodować uszkodzenie poruszających się po alejkach pojazdów oraz zasłaniają lampy, które działają w nieprawidłowy sposób i ulegają częstszym uszkodzeniom i zużyciom.
Cięć koron drzew należy dokonać do dnia 30 CZERWCA 2019 r. Po tym terminie Zarząd zleci dokonanie cięć drzew i krzewów specjalistycznej firmie. Opłatę za wykonane prace ponosić będą właściciele działek.
Zgodnie z art. 87a prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony
Cięcia koron można podzielić na 2 rodzaje:
– cięcia pielęgnacyjne (przyrodnicze), które wykonywane są przy drzewach młodych w celu uformowania ich koron lub w koronach drzew starszych, w celu poprawy bezpieczeństwa (cięcia korygujące) oraz stanu zdrowotnego drzew – jest to prześwietlenie koron (rozluźnienie) oraz cięcia sanitarne polegające na usunięciu gałęzi suchych, nadłamanych i ocierających się o inne.
– cięcia techniczne wykonywane głównie w celu doświetlenia lokali mieszkalnych lub usunięcia kolizji z obiektami budowlanymi, napowietrznymi liniami energetycznymi, skrajniami dróg itp.
Przyjmuje się, że maksymalnie, jednorazowo można pozbawić drzewo ok.30% korony, bowiem zbyt radykalne cięcia w tym niedopuszczalne ogławianie ( całkowite pozbawienie drzew koron i pozostawienie samego pnia ) wielokrotnie prowadzi do obumierania. W przypadku krzewów zabiegiem równoznacznym z ogłowieniem drzew jest często stosowany zabieg „odmładzania’’ polegający na całkowitym pozbawieniu krzewu gałęzi poprzez ich skróceniu nisko nad ziemią . Koron drzew nie powinno się podkrzesywać od dołu, gdyż powoduje to zachwianie statyki drzewa i może spowodować powstanie zagrożenia. Odcięcie dolnych gałęzi powoduje przesunięcie środka ciężkości w górne, cieńsze partie pnia i zwiększa ryzyko jego złamania. Zabieg podnoszenia koron, w większości przypadków ( z wyjątkiem usuwania kolizji ze skrajnią drogową, chodnikami, ścieżkami rowerowymi itp.) nie ma uzasadnienia. W przypadku konieczności doświetlenia mieszkań bardziej wskazane jest skrócenie gałęzi i konarów wierzchołkowych koron oraz ich rozluźnienie.
Wycinanie drzew o wymiarach: powyżej 50cm po obwodzie drzewa na wysokości 5 cm nad poziomem ziemi musi być uzgadniane z Zarządem Stowarzyszenia ROD Mieszko do 30 czerwca danego roku.
SEKRETARZ ZARZĄDU